http://www.mega-net.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/936546topnowe.jpg http://www.mega-net.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/625434animacja_meganet_02.jpg
  • 0
  • 1

Znajdź nas na Facebooku

Certyfikaty

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualności - Zapisz się do newslettera.

logo_ig

Ankieta - Internet

Skąd łączysz się do naszej sieci internet ?
 
Home > Aktualności > Zmiana stawek VAT w 2011 roku
Zmiana stawek VAT w 2011 roku

Firma MegaNET s.c. w 2011 roku bierze koszty podwyżki VAT za internet na siebie.

Ceny dostępu do sieci w 2011 r. pozostają bez zmian.


 

Od 2011 roku zmianie ulegną stawki VAT. Podstawowy podatek od towarów i usług wzrośnie z 22 do 23 proc. Jakie będą tego konsekwencje?

Z końcem 2010 roku upływa okres preferencyjnych stawek podatku od towarów i usług, wynegocjowanych w 2007 roku. Od 2011 roku przez kolejne trzy lata będą obowiązywać nowe stawki VAT. Według Ministerstwa Finansów podwyżka pokryje wkład na inwestycje strukturalne, który jest niezbędny do uzyskania unijnych dotacji.

Podstawowa stawka VAT, wzrośnie z 22 na 23 proc. Stawka 7 proc. zostanie podniesiona do 8 proc. , a stawka 3 proc. do 5 proc. Zmiany VAT  wpłyną na ceny wielu produktów i usług.

Obecnie w Polsce obowiązują 2 stawki na żywność:

  • 3 proc. na żywność nieprzetworzoną, np. warzywa, owoce
  • 7 proc. na żywność przetworzoną, np. wędliny, ser

Od 2011 roku na te produkty będzie obowiązywała jedna stawka – 5%.

Oznacza to, że owoce i warzywa powinny nieco zdrożeć, zaś wędliny i sery stanieć. W praktyce będzie inaczej. Ceny żywności zależą od pogody, popytu i podaży. Bardziej zdrożeją towary nieprzetworzone.

Wbrew zapewnieniom ministra finansów zmiana stawek VAT wpłynie na wzrost cen większości artykułów. Zdrożeje energia i paliwa. Przełoży się to na wyższe koszty produkcji a tym samym na cenę finalną. Większość cen może wzrosnąć nie o 1 proc., ale o kilka do kilkunastu procent. Podniesienie stawki 7 proc. do 8 proc. sprawi, że więcej zapłacimy za leki, niektóre media oraz materiały .

Zmiana stawek VAT przyniesie spore zmiany. Nowe ceny będą obowiązywać na żywność, benzynę, olej opałowy, prąd, gaz ziemny, wycieczki zagraniczne, mieszkania oraz materiały budowlane.

źródło: zmianastawekvat.pl